راهنمای نویسندگان

 

اصول نگارش و ارسال مقاله برای نشریه علمی

علوم ورزشی و توان رزم

 

خواهشمند است شیوه‌نامۀ زیر را مطالعه و بر اساس آن اقدام به ارسال مقاله کنید. 

راهنمای نگارش مقاله

 مجله علمی علوم ورزشی و توان رزم؛ اولویت ارزیابی، داوری و انتشار را به مقالاتی اختصاص خواهد داد که از قرابت موضوعی و مفهومی بیشتری با حوزۀ تخصصی به ویژه نظامیان برخوردار باشند.

  1.لطفاً جهت تهیه و تنظیم مقاله از قالب نگارش مقاله (template) قرار داده شده در سایت نشریه استفاده نمایید و متن مقالۀ خود را در فایل نمونه تایپ و ارسال کنید. دفتر نشریه از پذیرفتن مقالات خارج از فرمت معذور است.

 برای دریافت فایل پیش نویس مقاله نویسندگان اینجا کلیک کنید.

  2. تعداد صفحات مقاله باید حداکثر 15 صفحه (متن، جدول­ ها و نمودارها) باشد. برای مقالات مروری، تعداد صفحات می تواند حداکثر تا 20 صفحه باشد.

 3. اسامی محقّقان خارجی، کلمات اصلی و علائم اختصاری فارسی یا انگلیسی در متن باید برای اولین بار در پانویس آورده شود.

 4. روش تنظیم مقالات پژوهشی به شرح زیر است:

 1-4. صفحۀ اول باید مشتمل بر چکیدۀ فارسی مقاله، نام و نام خانوادگی نویسنده/ نویسندگان، رتبۀ علمی، نام محلّ کار، شمارۀ تلفن تماس و نشانی پست الکترونیک ارسال‌کنندۀ مقاله باشد (در مقالات مستخرج از طرح پژوهشی، درج نام مؤسسۀ ناظر لازم است).

 یادآوری: نام محلّ کار بر طبق دستورالعمل آن مؤسسه به فارسی آورده شود. چکیدۀ فارسی حداکثر در 200 کلمه و با عناوین مستقل شامل هدف، روش‌شناسی، یافته­ ها و نتیجه­ گیری (در پاراگراف­ های مستقل) تنظیم شود و سه تا پنج کلیدواژه داشته باشد.

 2-4. متن اصلی مقاله باید با عناوین زیر تنظیم شود و محتوای آن دربرگیرندۀ مطالب متناسب با عناوین باشد:

 1-2-4. مقدّمه: مبانی نظری، نقد و تحلیل پژوهش­ های گذشته و بیان مسئله.

 2-2-4. روش­ شناسی پژوهش: بیان نوع پژوهش، جامعه و نمونۀ آماری، ابزار اندازه ­گیری، روش­ های جمع­ آوری و تحلیل آماری داده­ ها.

 3-2-4. یافته ­های پژوهش: شرح خلاصۀ ویژگی دموگرافیگ نمونۀ پژوهش، توصیف مختصر یافته­ ها، تحلیل آماری نتایج بر اساس فرضیه­ های پژوهش.

 4-2-4. بحث و نتیجه­ گیری: شرح نکات مهمّ یافته­ ها و مقایسۀ آن با یافته­ های دیگر، توجیه و تفسیر موارد مشترک یا اختلاف و بیان کاربرد احتمالی یافته ­ها، نتیجه­ گیری و ارائۀ پیشنهاد.

 یادآوری: در مقالات مروری، این موارد با توجّه به موضوع تحقیق و نوع تحلیل می ­تواند متناسب با چارچوب پژوهشی رشته­ های علوم انسانی تنظیم شود.

 5-2-4. تشکّر: تقدیر و تشکّر از افراد حقیقی و حقوقی و حامیان پژوهش (در صورت نیاز) آورده شود.

 

  نحوۀنگارش منابع مورد استفاده:

 • منابعی که در متن استفاده می‌شوند باید مطابق با دستورالعمل«ای.پی.ای» به صورت زیر معرفی شوند:
 • تعداد منابع بیش از 40 شماره نباشد.
 •  در انتهای مقاله، منابع به ترتیب حروف الفبا، آورده شوند.

 مثال منبع نویسی:

 

-زارعیان، حسین، باران چشمه، مهرعلی، فاضل بخششی، محمود و راسخ، نازنین، (1396)، تدوین منشور اخلاقی مدیران تربیت بدنی نیروهای مسلح، نشریه مدیریت منابع انسانی در ورزش، 4 (2)، 217-201.

 

- Miller, F. G., Emanuel, E. J., Rosenstein, D. L., & Strauss, S. E. (2010). Ethical Issues Concerning Research in Complementary and Alternative Medicine. Journal of the American Medical Association, 291(5), 599-604.

 

 مثال ارجاع دهی داخل متن:

وب‌سایت یک منبع اطلاعاتی منتخب در عصر دیجیتال است. این احتمال که توقع کاربران برای دسترسی آسان به اطلاعات مفید از طریق وب‌سایت برآورده شود و تأثیر قابل‌توجهی بر روی رفتار اطلاعاتی مشتریان بگذارد، بسیار زیاد است (صراطی‎شیرازی و گل‌تاجی،2008، 12). 

تنوع و گوناگونی افرادی که اسناد و مدارک وب و پیوندها را ایجاد می‌کنند، کیفیت و اعتبار این روش را تحت تأثیر قرار می‌دهد (بجونبرن و اینگورسن، 2001، 12). 

 

مقاله نباید اشکالات نگارشی و ادبی داشته باشد. نکات زیر برخی از مهم­ ترین موارد نگارشی است که باید رعایت شود:  

 • رعایت نیم­ فاصله­­ ها در کلماتی با دو جزء، مانند: می‌توان، می­‌شود، پژوهش‌ها و . . .؛ گذاشتن علامت « ء» در کلماتی مانند تأییدی، تأثیر و . . . ؛ جدا نویسی کلماتی مانند: عامل ­­های، پرسش‌نامه، به‌دست­ آمده و . . .؛ گذاشتن تنوین در کلماتی مانند: مثلاً، اصلاً و . . .؛ به‌کار‌بردن « همزه » به جای « ی» در کلماتی مانند دامنه حرکتی، نمره آزمون و . . ..
 •  پس از ویرگول یک فاصله بگذارید و سپس کلمه بعدی را بنویسید. پیش از ویرگول نباید فاصله وجود داشته باشد. مانند: پژوهشگران، گزارش دادند . . .
 • پس از نقطه یک فاصله بگذارید و سپس کلمه بعدی را بنویسید.
 •  داخل متن فارسی، کلمه­ های انگلیسی نباید  بیایند. به­ جای آنها، معادل فارسی آنها را در متن بنویسید، حتی علائم اختصاری‌ای مانند «اس.پی.اس.اس»، و سپس در اولین ارجاع زیرنویس کنید.
 •   فونت زیرنویس ­ها باید Times New Roman 10 باشد و پس از شماره، نقطه و یک فاصله گذاشته شود و سپس نام خاص انگلیسی یا توضیحات مربوط نوشته شود. نوشته­ ها و اعداد باید در یک امتداد باشند. برای این کار، اگر دو بار ساب اسکریپت را کلیک کنید، هر دو در یک امتداد قرار خواهند گرفت.
 •  نباید نام کوچک نویسنده در داخل متن یا زیر نویس نوشته شود و تنها نام خانوادگی  باید ذکر شود.
 •  در داخل متن، هر جا که نیاز به استفاده از کمانک (پرانتز) باشد، باید بین حرف آخر کلمه قبل از کمانک و کمانک اول و پس از کمانک دوم و کلمه بعد یک فاصله باشد. مثلاً: بررسی اشمیت (2004) نشان داد . . .
 •  در منبع‌نویسی داخل متن نیازی نیست به ازای نام هر نویسنده شماره پانویس بدهید. تمام آنها را پشت سر هم بنویسید و بین آنها علامت "،" بیاورید و پیش از کلمه آخر «و» بگذارید. پس از آخرین نام، شماره پانویس بگذارید. در پانویس نیز تمام اسامی را پشت سر هم بنویسید. مانند: وینبرگ و گولد

 

 نکات اداری و تعهدی

- مقاله پس از طی فرآیند داوری، برای اعلام نظر نهایی به هیئت تحریریه نشریه ارسال می شود و ایشان در پذیرش، رد یا ویرایش مقاله آزادند.

- مقالات منتشر شده نباید پیش از این در هیچ نشریۀ داخلی و خارجی‌ای چاپ شده باشند. در صورت مشاهده این موضوع، مقاله از فرآیند داوری این نشریه حذف خواهد شد و ضمن انعکاس عدم تعهد نویسنده به سایر نشریات علمی کشور، مدیریت نشریه مقالات دیگر آن نویسنده را بررسی نخواهد کرد.

- ارائه‌دهندۀ مقاله متعهد است تا زمانی که جواب نهایی (پذیرش یا رد) مقاله خود را دریافت نکرده باشد، مقاله خود را به نشریه­ های داخلی و خارجی دیگری ارسال نکند.

- در صورتی که نویسنده مسئول، تغییرات درخواست شده از سوی داوران و کارشناسان مجله را ظرف مدت 30 روز انجام و از طریق سامانه ارسال نکند، مقاله از فرآیند بررسی و داوری حذف می‌شود.

-   لازم به ذکر است در صورت پذیرش مقاله به شرط انجام اصلاحات محقق می بایست توضیحات لازم در خصوص کلیه سوالات را در قالب یک نامه در ابتدای مقاله ارائه نموده و اصلاحات انجام گرفته را نیز با رنگی متمایز ( برای هر داور با یک رنگ مشخص) مشخص نماید. بهتر است این اعمال در نسخه ای از مقاله انجام شود که داور توضیحات را در آن ارائه نموده و این توضیحات حذف نشوند تا داور با یک نظر بتواند تغییرات لازم را بررسی نماید.

- مسوولیت محتوای علمی مقاله، با نویسنده یا نویسندگان آن است.

 - استفاده از مندرجات نشریه با ذکر کامل مآخذ آزاد است.

- از به ­کار بردن نام و نام خانوادگی کامل یا مخفف در فایل های ارسالی خودداری شود. ذکر کلمه با نام و بی نام برای عنوان فایل مقاله کافی خواهد بود.

- پس از صدور نامه پذیرش، امکان هیچگونه تغییری در نام و ترتیب نویسندگان مقالات وجود ندارد.

در پایان، از نویسندۀ محترم درخواست می‌شود که ضمن مطالعۀ مندرجات این راهنما و مشاهدۀ نمونه مقالات چاپ شده در جدیدترین شمارۀ نشریه، مقالۀ خود را تنظیم و از طریق سامانه به نشریه ارسال کند.

 

**لازم است کلیه نویسندگان محترم، در زمان ارسال مقاله فرم تعهدنامه را تکمیل و به همراه سایر فایل های مرتبط با مقاله در سامانه بارگزاری نمایند.**

 

برای دریافت فرم تعهدنامه اینجا کلیک کنید.

 

 

 نشانی سامانۀ نشریه:  sscp.ihuo.ac.ir

پست الکترونیک نشریه: sscp@ihuo.ac.ir